25.05.2017
CYKLISTŮM SE DAŘÍ

V pátek 28. dubna 2017 odstartovalo velké tažení našich cyklistů. Na tento den totiž připadlo Okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů (DSMC), kterého se zúčastnilo 12 škol, které utvořily 20 soutěžních družstev ve dvou kategoriích.

Naši školu reprezentovala dvě družstva v tomto složení:
I. kategorie: Ondřej Petrovič, David Směšný, Michaela Franková, Kristýna Vaľovská
II. kategorie: Lukas Šupica, Matěj Voleský, Ellen Marková, Michaela Mičková

Po slavnostním zahájení se jednotlivé týmy rozešly na určená stanoviště a jednotliví členové začali postupně plnit čtyři soutěžní disciplíny. A jaké? TESTY Z PRAVIDEL SILNIČNÍHO PROVOZU (v průběhu 20 minut každý soutěžící sám odpovídal na 20 otázek), JÍZDA NA DĚTSKÉM DOPRAVNÍM HŘIŠTI (během 5 minut musel každý projet 4 dané zastávky, během této jízdy nesměl porušit žádné pravidlo silničního provozu), následovala JÍZDA ZRUČNOSTI (to je jízda přes různě těžké překážky a málokdo zvládl to co my, protože jsme tvrdě trénovali) a nakonec POSKYTNUTÍ PRVNÍ POMOCI (zde jsme ošetřovali věrohodně namaskovaná zranění, která by v mnohých lidech mohla vyvolat i strach). Po splnění všech úkolů jsme šli na oběd. Poté jsme odešli na vyhlášení výsledků. Velkou radost nám udělalo, když z úst pana Kožnara (moderátora soutěže) dvakrát zaznělo: „Na prvním místě se umístila ZŠ Černošín.“ Měli jsme velkou radost, protože naše obě družstva postoupila do Krajského kola DSMC, které se uskutečnilo 23. a 24. května v Plzni a Melchiorově Huti. Také byli vyhlášeni nejlepší hoch a dívka dané kategorie. I tato umístění patřila našim cyklistům: M. Frankové a K. Vaľovské (obě shodný počet trestných bodů), D. Směšnému, E. Markové, L. Šupicovi.
Necelý měsíc uplynul jako voda a my vyrazili na další soutěžní klání. Mladší družstvo jelo ve stejném složení, ve starším došlo k drobné výměně – E. Markovou nahradila Eliška Pokorná. V Plzni jsme své síly poměřili s dalšími šesti úspěšnými družstvy. Ještě před oficiálním zahájením jsme si mohli splnit první disciplínu – jízdu zručnosti, která je zde velmi obtížná (jezdí se ve svahu a na to nejsme zvyklí). Potom jsme zamířili na oficiální zahájení. Zde před všemi vystoupila i naše M. Mičková, která za všechny soutěžící přednesla slib. Poté jsme se vydali k plnění dalších dvou úkolů: jízda na DDH a testy z PSP. Po ukončení této části soutěže jsme se pomalu přesunuli k autobusům, které nás převezly do kempu v Melchiorově Huti. Cestou jsme si ještě stačili koupit zmrzlinu, nebo ledovou tříšť. Po výborném obědě si pro nás městská policie z Horní Břízy připravila zajímavé ukázky zásahů proti nebezpečným lidem a předvedli práci jejich psího pomocníka. Pak jsme se vydali absolvovat poslední dvě soutěžní stanoviště: poskytování první pomoci a práce s mapou (na mapě je třeba vyznačit bezpečnou cestu podle písemného zadání). Zbytek odpoledne jsme věnovali minigolfu a jiným zábavám. Druhý den po snídani jsme si sbalili své věci a uklidili pokoje. Poté nás čekala policejní přednáška a další ukázky. Když odbila jedenáctá hodina, nastala netrpělivě očekávaná chvíle – vyhodnocení našeho dvoudenního snažení. Měli jsme pocit, jako by nám měla vybuchnout hlava. Vyhlašování začalo opět od posledního místa. Velkou radost nám udělalo, že název naší školy zazněl až jako poslední. To znamenalo jediné: JSME OPĚT PRVNÍ! Obě naše družstva stanula na nejvyšší příčce a zajistila si tak postup do Celostátního finále DSMC, které se v letošním roce uskuteční v Táboře (13. – 15. 6. 2017). Mezi jednotlivci byli jako nejlepší vyhodnoceni M. Mičková a L. Šupica. Ten v průběhu celé soutěže nezískal ani jeden trestný bod, což je skvělý výkon, který se jen tak nevidí.
Velmi milé přivítání nás čekalo ve čtvrtek po příchodu do školy. V průjezdu byly plakáty, které pro nás vytvořili naši věrní fanoušci ze školní družiny. Jeden z plakátů zněl:
VY JSTE NAŠI BESIPÁCI,
VY ZVLÁDNETE KAŽDOU PRÁCI.
VY JSTE NAŠI ŠIKULOVÉ,
VYHRAJETE V KAŽDÉM KOLE.
CO NÁM ZBÝVÁ ŘÍCI?
ŽE JSTE NAŠI BESIPÁCI.
HEJ, HEJ, HEJ,
VY JSTE PROSTĚ NEJ!
ALBÁNIE NA VÁS ČEKÁ,
ALE REPUBLIKA NEBUDE LEHKÁ.

Děkujeme všem našim fanouškům za podporu.

družstvo mladších cyklistů