24.05.2016
CYKLISTÉ SE OPĚT BLÝSKLI

S jarem opět odstartovala Dopravní soutěž mladých cyklistů (DSMC), do které se každoročně naše škola zapojuje.

I v letošním roce se okresní kolo uskutečnilo v prostorách naší školy za velké podpory města Černošín a dalších sponzorů (Rodinný pivovar Chodovar Chodová Planá, EMZ Černošín, BKV Bor, poslanec Ing. V. Votava, TechDraw Office Plzeň, ASA Stříbro, senátor Mgr. M. Nenutil, McDonald's, Salzburg Schokolade Planá), díky kterým všichni účastníci soutěže obdrželi za své výkony hodnotné ceny. Soutěž se konala 29. dubna. Celkem se přihlásilo 24 týmů (14 mladších a 10 starších), které byly složeny vždy ze dvou chlapců a dvou dívek. Naše družstvo mladších žáků startovalo v tomto složení: M. Voleský, O. Petrovič, M. Franková a K. Vaľovská. Družstvo starších tvořili: P. Novotný, L. Šupica, A. Marková a M. Mičková. Společně s námi byl ještě náhradník – D. Směšný, který se soutěže zúčastnil za chybějícího žáka ze ZŠ Tachov. Díky němu toto družstvo získalo minimu trestných bodů a posunulo se blíže ke stupni vítězů. Všechny týmy postupně prošly čtyřmi disciplínami – jízdou zručnosti, poskytováním první pomoci, jízdou na dopravním hřišti a testem z pravidel silničního provozu. A jak vše nakonec dopadlo? Díky častým schůzkám, které předcházely vlastní soutěži, a celoroční poctivé přípravě se oběma skupinám podařilo obhájit prvenství z loňského roku a postoupit do krajského kola. V závěru soutěže byli vyhodnoceni nejlepší dívka a hoch v dané kategorii. I zde všechna prvenství patřila našim cyklistům: L. Šupicovi (v průběhu celé soutěže neudělal žádnou chybu), A. Markové, M. Voleskému a M. Frankové.
23. a 24. května se uskutečnilo krajské kolo DSMC. Její první část se odehrávala v Plzni na dopravním hřišti 33. ZŠ T. Brzkové. Zde nás čekaly testy z pravidel silničního provozu, jízda zručnosti a jízda na dopravním hřišti pod přísným dohledem policie. Po splnění těchto úkolů jsme se připravenými autobusy přepravili do rekreačního střediska v Melchiorově Huti. Po skvělém obědě následovala ukázka sebeobrany a výcviku psa policie z Horní Břízy. Další zajímavý odpolední program, který pro soutěžící měli pořadatelé připravený, zhatila nečekaná bouřka a trvalý déšť. Proto pořadatelé rozhodli, že budeme pokračovat v dalších disciplínách soutěže, kterými byla práce s mapou a poskytnutí první pomoci. Všichni soutěžící se postupně vystřídali v těchto disciplínách. Poté se již mohli věnovat odpočinkovým činnostem (zahrát si minigolf, kulečník, stolní fotbal či tenis apod.). Druhý den ráno jsme se dočkali průběžných výsledků, ve kterých však chybělo hodnocení jízdy na dopravním hřišti. Podle těchto výsledků jsme věděli, že obě družstva jsou zatím na druhém místě. Netrpělivě jsme čekali na závěrečné vyhodnocení soutěže, kterému ještě předcházela beseda s policií ČR a ukázkou její vybavenosti a připravenosti k zásahu. Pak už nastalo očekávané vyhlášení výsledků. Naši „nováčci“ (mladší družstvo) obsadili vynikající 2. místo, starší žáci potvrdili svoji neporazitelnost v kraji a opět stanuli na stupni nejvyšším. Zajistili si tak postup do celostátního kola, které se letos uskuteční 14. – 16. června v Nymburce.
Všem soutěžícím děkuji za obětavou a vzornou přípravu, gratuluji ke skvělému výkonu, který jste v jednotlivých kolech dopravní soutěže podali. Starším žákům přeji hodně štěstí a úspěchů v celostátním finále.

Naděžda Pézlová