27.11.2015
S ANGLIČTINOU DO SVĚTA - LONDÝN 2015

Žákům a žákyním druhého stupně naší základní školy se naskytla jedinečná možnost ověřit si a zdokonalit své jazykové schopnosti přímo ve Velké Británii.

Přihlásili jsme se do projektu „Knihy nás mění, vzdělávání obohacuje“, jehož součástí jsou čtenářské dílny pro 2. – 5. ročník a také jazykově-vzdělávací pobyt v Londýně, který se uskutečnil v období 2. - 8. října. Právě o něm bych vás chtěla informovat. Zájem byl veliký, proto byl pobyt nabídnut především těm žákům 2. stupně, kteří v minulém školním roce naši školu reprezentovali v různých soutěžích. Do Londýna odjelo 12 studentů pod vedením vyučujících Elišky Votavové a Marcely Petričkové. Cestovali jsme s žáky a učiteli liberecké základní školy. Cestu jsme zahájili nočním přejezdem Německa, který jsme většinou prospali, a již v dopoledních hodinách jsme vystoupili v nádherném městě Bruggy, zvané belgické Benátky. Prošli jsme si historickou část města, navštívili čokoládovnu, kde jsme ochutnali belgické pralinky a jak jinak, také proslulé vafle a hranolky, které právě v Belgii spatřily světlo světa poprvé. Přestože jsme si návštěvu Brugg užili, už jsme se velmi těšili na odpočinek v pořádné posteli. Ten na nás čekal těsně za hranicemi s Francií v hotelu F1. Ráno jsme již netrpělivě vyhlíželi anglické břehy. Projeli jsme tunelem pod kanálem La Manche nebo jak jej nazývají Britové - The English Channel, poté se nám otevřela vyhlídka na úchvatné bílé křídové skály doverské. Na ně nás vyvezl autobus a tak jsme mohli obdivovat anglické břehy. Historie Anglie je úzce svázána s historií mořeplavby, proto jsme v Chathamu navštívili historické doky, kde jsme si prohlédli a prošli válečné lodě, ponorku Ocelot a Námořní muzeum. Zúčastnili jsme se ukázky výroby lodního lana včetně návštěvy továrny, která stále tato lana vyrábí. Dokonce jsme si i kousek ukroutili sami. Následovala procházka městem se slavnou námořní historií Rochesterem se středověkým hradem a normanskou katedrálou. V hrabství Kent jsme ještě mohli zažít poklidnou atmosféru městečka Canterbury a žasnout nad uměním dávných stavitelů při spatření sídla arcibiskupů - Canterburské katedrály. S velkým očekávání i menšími obavami jsme večer přijeli do Londýna, kde na skupinky studentů již čekali tátové a maminky z anglických rodin, kde byli žáci ubytováni. Ráno nastalo velké povídání o tom, co měli k večeři a snídani, jak „jejich“ rodina žije, kolik mají dětí a domácích zvířat, ale také jak naše děti zvládly komunikaci v anglickém jazyce. Zážitky vesměs pozitivní. Během dalších dnů pobytu jsme si prohlédli vše důležité, co je v Londýně k vidění: Buckinghamský palác, Westminster Abbey, House of Parliament-Big Ben, vládní ulici Whitehall s Downing Street, kde jsme potkali královské gardisty na koních (Horse Guard), Trafalgarské náměstí – National Gallery, přešli jsme po Tower Bridge, viděli hrad Tower, náměstí Piccadily Circus. Navštívili jsme Přírodovědné muzeum, Londýnské akvárium, svezli se na London Eye a prohlédli si část Londýna z ptačí perspektivy. Navštívili jsme War museum – podzemní kryt W.Churchilla. Jestli se ptáte na nejsilnější zážitek, tak asi jízda na „londýnském oku“ a jistě také všudypřítomné šedé veverky. Jeden celý den byl věnován londýnské čtvrti Greenwich, kde jsme navštívili největší námořní muzeum na světě, Královskou observatoř s nultým poledníkem a Londýnské planetárium. Nesmíme zapomenout na jazykovou výuku v UIC English Greenwich, která byla nedílnou součástí pobytu. Žáci a žákyně byli rozděleni do 3 skupin podle úrovně zvládnutí anglického jazyka na začátečníky, středně pokročilé a pokročilé, ve skupinách bylo po 15-16 žácích. Často pracovali ve skupinách, případně ve dvojicích. Při výuce se postupně střídali čtyři vyučující. Výuka probíhala formou řízeného rozhovoru vyučující-žák, nebo si žáci připravili dialogy na různá témata, např. cestování, jídlo, popis postavy, zajímavosti z České republiky. Používali i názorné pomůcky, kreslili postavu a pak ji popisovali, pracovali s pracovními listy, ve výuce byly použity audionahrávky. Za těch několik dní jsme toho stihli opravdu hodně i díky skvělé průvodkyni paní Erice. Neradi jsme opouštěli „hrdý Albion“, nicméně i my jsme byli hrdí na to, jak jsme vše zvládli. Věřím, že tento výlet motivoval naše studenty k intenzívnější výuce angličtiny a vedl k poznání, že s kvalitním vzděláním je každému svět otevřen.