07.09.2015
CYKLISTÉ VE VÍDNI

Ve dnech 3. – 6. září 2015 se v rakouské Vídni uskutečnil jubilejní 30. ročník evropského finále Dopravní soutěže mladých cyklistů (European Traffic Education Contest). V letošním roce se jej zúčastnilo 22 týmů z celé Evropy.

Naše čtyřčlenné družstvo (E. Pokorná, E. Marková, M. Majerčík a V. Jersák) se na tuto soutěž svědomitě připravovalo v průběhu celých prázdnin, neboť soutěžní disciplíny jsou zde trochu odlišné od těch, které absolvujeme v ČR. Celé hlavní soutěžní klání proběhlo 4. září. Bylo rozděleno do osmi stanovišť. Dvě stanoviště byla nebodovaná - jednalo se o zdravovědu, kde si každý sám vyzkoušel resuscitaci zraněného, a společné zdobení cyklistické helmy tím, co bylo připraveno na stole. Další dvě stanoviště byla teoretická, zde žáci sami nebo ve dvojicích určovali pořadí projetí vozidel křižovatkou, vybírali dopravní značky dle zadání, pracovali s mapou, vybírali věci hodící se na kolo, zakrývali na obrázku špatně se pohybující cyklisty apod. Tři stanoviště byla určena pro jízdu zručnosti. Zde se naši soutěžící setkali s několika překážkami, které ještě nikdy před tím neviděli a nemohli si je ani vyzkoušet. Posledním stanovištěm byl LABYRINT. Cílem tohoto úkolu je projet hřištěm dle dopravních značek a vrátit se zpět na původní místo. Po celodenním urputném snažení se v silné konkurenci náš tým umístil na pěkném 18. místě.