28.04.2014
NÁVŠTĚVA V CENTRU LETECKÉ A ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

Žákům zdravotnického a záchranářského kroužku a dopravního kroužku se naskytla jedinečná příležitost navštívit CLZS v Plzni-Líních.

Děkujeme rodičům Vládi Jersáka, kteří tuto exkurzi domluvili. Hned ráno 28. dubna jsme vyjeli mikrobusem Města Černošín. Na letišti se nás velmi ochotně ujal pan František Lukeš, který nám ukázal záchranářské vrtulníky a poskytl zajímavé informace. Věděli jste, že vrtulník W-3A-Sokol vzlétá do 3 minut po ohlášení události? Letí rychlostí 200-250 km/hodinu. Je schopný akce i v noci nebo v mlze. Mohli jsme si prohlédnout film a fotografie ze záchranných akcí v horách, při dopravních nehodách a povodních. Cítili jsme se jako piloti, když jsme si nasadili leteckou přilbu a posadili se do kabiny letadla. Také jsme zblízka pozorovali vzlétnutí vrtulníku. Pak si nás paní Bc. Špalková odvedla do studovny, kde předvedla ukázku resuscitace na figuríně, vojenskou obvazovou techniku a jiné pomůcky. Také jsme se dozvěděli, jak ošetřit kombinovaná zranění. Tyto znalosti jistě uplatníme nejen na soutěžích, ale i v praxi. Odnesli jsme si nezapomenutelné zážitky, drobné upomínkové předměty a radost z laskavého přístupu profesionálních záchranářů.