19.12.2013
NÁVŠTĚVA PLANETÁRIA V PLZNI

V předvánočním období si 4. a 5. třída udělaly výlet do prvního českého 3D Planetária v Plzni, které bylo nově otevřeno 4. 11. 2013 v objektu areálu Techmania Science Center. 3D Planetárium s vybavením přišlo zhruba na 150 miliónů korun, současná výstavní plocha Techmanie je 3000 metrů čtverečních. V roce 2014 se má areál rozšířit na tři hektary o další expozice, dílny, klubovny.

Prohlédli jsme si prostory nového 3DPlanetária, jehož exponáty zabírají tři poschodí. Některým z nás se nejvíce líbila jízda výtahem, přestože nepatřil k exponátům. Supermoderní vybavení umožňuje zábavnou formou poznávat fyziku a astronomii. Uvnitř haly jsou dvě různě velké sférické kupole pro výuku. Navštívili jsme 3D kino umístěné ve velkém slunci a velmi se nám líbil film o vesmíru. Vyzkoušeli jsme si i různé další exponáty jako např. gyroskop, ve kterém se děti točily i hlavou dolů, snažili jsme se ovládat páčky, abychom vylovili malou cihličku, zaujala nás herna, ve které jsme mohli pozorovat vznik miniaturního tornáda, dověděli jsme se, že první raketa byla z Číny, prohlédli jsme si opravdový oblek pro kosmonauty. V interaktivní expozici vesmír vám 27 exponátů ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně neznáte. Pohrát si zde můžete s vodíkovou raketou, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá vnitřek Slunce. Zážitků bylo mnoho a už se těšíme, že se na jaře opět do Techmanie podíváme a zjistíme, co tam přibylo nového.

žáci a žákyně 5. ročníku